Cichy Kącik


Skąd wzięła się nazwa osiedla Cichy Kącik?
W XIXw działał tu lokal gastronomiczny o nazwie... Cichy Kącik!

Dzielnica położona jest na terenach dawnych wyścigów konnych, w pobliżu dawnego fortu Cichy Kącik, które później został zaadaptowany na schron przeciwlotniczy dla niemieckiej ludności mieszkające w pobliżu.Lokal prowadził działalność kawiarnianą, a wieczorem odbywały się tam tańce.  Taka działalność była prowadzona do II Wojny Światowej do momentu gdy Niemcy utworzyli w tym rejonie dzielnicę niemiecką. Po Drugiej Wojnie przez parę lat w "Cichym Kąciku" była prowadzona działalność gastronomiczną ale zgoła inną od tej przedwojennej.W budynku powstała mordownia z  podstawowym asortymentem : piwo- wódka i zagrycha, a głównymi klientami byli wozacy z pobliskiej "bazy" utworzonej w starych fortach. Po likwidacji "lokalu" w budynku zamieszkał ogrodnik zwany Bułgarem z racji kraju pochodzenia. Bułgar ów na okolicznych polach uprawiał jarzyny, którymi zasilał krakowski zielony rynek (podobno jako pierwszy przywrócił brokuły na krakowskie stoły).

Natomiast Piwny ogródek, który powstał opodal zwał się od początków istnienia POD BLACHĄ!!!  A nazwę "Cichy Kącik" przyjął na początku lat 90 XX w. Powstająca trochę później w budynku Cichego Kącika  (Piastowska 22) Restauracja nazwała się "Pod Blachą", aby uniknąć dublowania nazwy, ponadto budynek był pokryty blachą.Tak więc nastąpiła swoista zamiana nazw.

Na zdjęciu ósemka, po dość kontrowersyjnie zmianie trasy
http://bi.gazeta.pl/im/70/87/c4/z12879728AA,Osemka-jezdzi-teraz-na-Cichy-Kacik.jpg

Darmowe ogłoszenia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cichy_K%C4%85cik

2 komentarze:

 1. Witam,
  Szukam osób zainteresowanych tematyką muzeów i chcących wziąć udział w badaniu poruszającym związane z nią kwestie.
  Jestem studentką socjologii UJ i pisze pracę licencjacką. Organizuję focus (wywiad grupowy), w czasie którego chcę poznać opinie, zarówno o stanie współczesnego muzeum, jak również o funkcjonowaniu konkretnych krakowskich placówek.
  Data: 26 kwietnia
  Miejsce: Instytut Socjologii UJ, Collegium Broscianum ,Kraków, Grodzka 52
  Jeżeli odwiedziłeś/ odwiedziłaś kiedyś Oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach i Odział Muzeum Historycznego „Podziemia Rynku” oraz zwiedzasz również inne krakowskie muzea i chciałbyś/chciałabyś wyrazić swoje poglądy bardzo proszę o kontakt przez facebooka lub e-maliowo: badanie.socjo@wp.pl
  W razie potrzeby w każdym momencie mogę udzielić dodatkowych informacji.
  Z góry dziękuję za zainteresowanie badaniem.
  Patrycja Chlebus

  OdpowiedzUsuń